Ugoszcz

tel/fax 54 270 11 33
bip.dps.powiatrypinski.pl

Historia

Pałac zbudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku. Był zamieszkały przez rodzinę dziedzica Borzewskiego, który wsławił się w walkach Powstania Styczniowego.
Po II wojnie w pałacu jako lokatorzy mieszkali nauczyciele .W roku 1997 po wieloletniej restauracji Pałac został przywrócony do dawnego wyglądu i otrzymal dzisiejsze przeznaczenie.Pałac choć piętrowy, pozbawiony jest wszelkich barier architektonicznych. Przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnia wszystkie wymagane standardy. Obiekt posiada windę, osobną kuchnię, pralnię, ogrzewanie olejowe, własny samochód osobowy.

Dom przygotowany jest dla 50 osób

Do dyspozycji mieszkańców:
  • pokoje 1, 2 i 3 osobowe.
  • świetlica,
  • pokój dzienny,
  • sala terapii zajęciowej,
  • sala rehabilitacyjna,
  • kuchnia,
  • stołówka,
  • pralnia,
  • kaplica.

Dom swoją siedzibę ma na wsi, otoczony jest zabytkowym parkiem. Obiekt położony jest nad jeziorem o walorach rekreacyjnych i terapeutycznych. Do najbliższego lasu 2 km.W skład DPSu wchodzą dwa budynki, z których jeden to zabytkowy pałac, natomiast drugi to nowy budynek parterowy nawiązujący swoją architekturą do pałacu. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dom prowadzi działalność kulturalno-oświatową, mieszkańcy naszzej placówki:
  • korzystają z wycieczek
  • uczestniczą w przeglądach artystycznych
  • biorą udział w zabawach i imprezach, organizowanych na terenie Domu lub w parku
Mieszkańcom zapewniona jest:
  • opieka lekarza rodzinnego,
  • całodobowa opieka pielęgniarska,
  • konsultacje lekarzy specjalistów,
  • opieka psychologiczno-socjalna,
  • opieka rehabilitanta
  • praktyka religijna

Dla każdego podopiecznego opracowany jest Indywidualny Plan Wspierania, który obejmuje zaspokojenie usług  w zakresie potrzeb:

• bytowych,
  • wspomagających,
  • opiekuńczych
  • oraz różnych form terapii

Mieszkańcy mają możliwość samorealizacji i rozwijania własnych zainteresowań.

Koszt utrzymania mieszkańca w 2017 roku wynosi 3.559,46 zł