Turyści mogą zwiedzić Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, które zgromadziło wiele ciekawych eksponatów archeologicznych, książek, fotografii, jak również przedmiotów codziennego użytku. Ponad to Muzemu organizuje szereg przedsięwzięć kulturalnych tkaich jak: pokazy multimedialne, lekcje muzealne, referaty i odczyty, oraz dwie duże imprezy plenerowe – Jarmark Rypiński i Festyn Rycerski na Zamku w Radzikach. 

Muzeum Rycerze

Interesująco przedstawia się również galeria Elżbiety i Bartosza Bednarskich znanych w kraju i za granicą witrażystów. Niepowtarzalną atrakcją Rypina jest witraż sakralny autorstwa Państwa Bednarskich, który przedstawia Ostatnią Wieczerzę o powierzchni 212 m2. Dzieło znajdujące się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. to jeden z największych witraży w Europie.

kościół Witraż 
 Witraż sakralny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rypinie

Na terenie powiatu znajduje się wiele interesujących zabytków architektury sakralnej, a także kościoły m.in. w Rypinie, Skrwilnie, Rogowie, Radzikach Dużych, Sadłowie i Żałem. Uwagę turystów przyciągają ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego wzniesionego w latach 1405-1466 w Radzikach Dużych. Do godnych polecenia ciekawostek turystycznych zaliczyć można również:  grobowiec wnuczki Józefa Wybickiego w Skrwilnie, kapliczkę pw. św Barbary w Rypinie oraz zespół pałacowo-parkowy w Ugoszczu.

Kościół Skrwilno 

Kościół  p.w. św. Anny i Michała Archanioła w Skrwilnie


sanktuarium
Zespół pałacowo - dworski w Radzikach Dużych

  

ruiny kościół3
Ruiny zamku w Radzikach Dużych                                              Sanktuarium św. Rodziny w Studziance