Rypin    

Urząd Miasta Rypin

    ul. Warszawska 40
    87-500 Rypin
    tel. 54 280 96 00
    fax. 54 280 96 59
    rypin@rypin.eu
    www.rypin.eu

    Paweł Grzybowski
    Burmistrz Miasta Rypin

    Sławomir Malinowski
    Przewodniczący Rady Miasta

 

 

mapa RypinRypin znajduje się we wschodniej części województwa kujawsko - pomorskiego w powiecie rypińskim, na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Po­morza na Mazowsze. Leży w północno-wschodniej części historycznej Ziemi Dobrzyńskiej nad rzeką Rypienicą - dopływem Drwęcy. Geograficznie obszar otaczający Ry­pin należy do Pojezierza Dobrzyńskiego. Ze względu na duże skupiska jezior na po­łudniowym zachodzie, okolice nazywane są Szwajcarią Dobrzyńską.

 

 

O MIEŚCIE:

Liczba mieszkańców        16 859 (52,4% stanowią kobiety, a 47,6% mężczyźni)
Powierzchnia                   11 km²      
Gęstość zaludnienia         1 538 osób/km²  


MIASTA PARTNERSKIE 

Łęczyca – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, 40 km na północ od Łodzi, 130 km na zachód od Warszawy, przy łączącej północ z południem drodze krajowej nr 1. Miasto rozciąga się na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Niziny Wielkopolskiej nad Bzurą (lewym dopływem Wisły), a dokładnie przy ujściu doliny Bzury do pradoliny warszawsko-berlińskiej.

Łęczyca 

Hedemora (Szwecja) - to jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Dalarna, siedzibą jej władz jest miasto Hedemora. Powierzchnia: 839 km ², liczba ludności 15 tysięcy (w tym miasto Hedemora 7 200). Data założenia miasta 1446 r.

Hedemora 

Bowsk (łot. Bauska, lit. Bauskė) - miasto w południowej części Semigalii na Łotwie, położone niedaleko granicy z Litwą. Bauska posiada prawa miejskie od 1609.Liczba mieszkańców sięga 10 361.

Bowsk 

Okręg Pakruojis (Litwa) - leży w północno-wschodniej części Litwy, w obwodzie szawelskim, 36 km od Szawli, tuż przy granicy z Łotwą. Powierzchnia 4 km², liczba ludności 27 tysięcy, w tym 5700 miasto Pakruojis. Data założenia miasta 1585 r. 

 Pakruojis 

MIASTO W OBIEKTYWIE 
                                  Kaplica św. Barbary Kościół św. Stanisława Kostki Parafia św. Trójcy

                                 Rypin panorama RCS Stadion

Zima Kościół Park zimą