W dniach 3-4 czerwca obchodziliśmy święto powiatu pn. "Dni Powiatu Rypińskiego".

Dnia 3 czerwca odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele Świętej Trójcy w Rypinie. Mszy w intencji wszystkich mieszkańców powiatu rypińskiego przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie ks. kan. Jacek Lubiński, a wraz z nim Eucharystię koncelebrowali proboszcz parafii św. Trójcy ks. kan. Andrzej Krasiński, przeor Klasztoru i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach o. Piotr Słomiński oraz dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej ks. Krzysztof Świerczyński. Oprawę muzyczną podczas liturgii zapewnił Chór Belcanto.

Po mszy odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu w Rypińskim Domu Kultury. Na początku przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski otworzył sesję i przywitał wszystkich przybyłych gości. Następnie starosta rypiński Jarosław Sochacki wygłosił swoje przemówienie, którego podsumowaniem był premierowy film o inwestycjach zrealizowanych przez 3,5 roku obecnej kadencji.

W dalszej części wicewojewoda Józef Ramlau wręczył odznaczenia państwowe. Starosta rypiński został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a przewodniczący Rady Powiatu Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Następnie wręczono nagrody pn. Diamenty Powiatu Rypińskiego w następujących kategoriach:
💎Super Diament: Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych
💎Sport: Rypiński Klub Sportowych Lech Rypin
💎Przedsiębiorca: Grupa Cedrob S.A.
💎Rolnik: Ewa i Ryszard Kruzińscy
💎Kultura: Grupa Estradowa Rypin

Nagrodzeni w każdej kategorii, szczególnie wyróżniają się dobrą organizacją, osiągają liczne sukcesy, a także przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu.

W trakcie sesji została wygłoszona prelekcja przez Roberta Zadurę na temat bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona powiatu rypińskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi minister Anna Gembicka, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, starosta brodnicki Piotr Boiński, burmistrz miasta Sierpc Jarosław Perzyński, radni Rady Powiatu w Rypinie, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rypin Barbara Górecka wraz sekretarzem miasta Rypin Sławomirem Kryszczukiem, którzy reprezentowali burmistrza miasta Rypin Pawła Grzybowskiego, radni Rady Miasta Rypin, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu rypińskiego.

Uroczystość umiliły koncerty uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Rypinie działającej przy Zespole Szkół nr 5.