Dnia 11.11.2021 r. świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dokładnie po 123 latach Polska powróciła na mapę Europy. Zachowana w sercach, umysłach i duszach Polaków umiłowana ojczyzna ponownie stała się rzeczywistością. Corocznie organizowane obchody święta niepodległości przypominają nam o wszystkich tych, którzy walczyli o jej wolność.

Uroczystości rozpoczęły się wejściem pocztów sztandarowych i uczniów z klas mundurowych trzymających biało-czerwoną flagę do kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie, a następnie wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć występ słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie. Następnie pod przewodnictwem ks. infułata Marka Smogorzewskiego w asyście ks. kan. Jacka Lubińskiego oraz ks. kan. Andrzeja Krasińskiego modliliśmy się za ojczyznę podczas mszy świętej. O oprawę mszy zadbała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Klaudii Kuźmińskiej oraz chór Belcanto.

Kolejną częścią uroczystości był przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy odśpiewali hymn, mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień i złożyć kwiaty pod pomnikiem marszałka. Głos zabrał starosta rypiński Jarosław Sochacki, a w imieniu nieobecnej minister Anny Gembickiej list odczytała Marzena Łukowska.

Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje urzędów: Starostwa Powiatowego w Rypinie na czele ze starostą rypińskim Jarosławem Sochackim, miasta Rypin na czele z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Rypin Barbarą Górecką, radnymi Rady Miasta Rypin Bartoszem Sobierajskim i Hubertem Gurtowskim oraz sekretarzem miasta Sławomirem Kryszczukiem – którzy reprezentowali burmistrza miasta Rypin Pawła Grzybowskiego, jednostki organizacyjne, partie polityczne, służby, związki, ruchy i stowarzyszenia. Wartę pod pomnikiem marszałka pełnił 3 PUŁK Piechoty Legii Nadwiślańskiej przy ZS nr 3 w Rypinie.

Niech żyje niepodległa Polska!

Fot. Jerzy Ulewicz