Wspomnienia o II wojnie światowej nie należą do łatwych. Przypominamy sobie o nieludzkich działaniach niemieckich żołnierzy, które miały miejsce również na terenach naszej małej ojczyzny.

Dnia 3 października 2021 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary hitleryzmu w Raku, a także został odsłonięty pomnik mieszkańców gminy Rogowo, poległych w czasie II wojny światowej.

W wydarzeniu w Raku starostę rypińskiego Jarosława Sochackiego reprezentowała sekretarz powiatu Aleksandra Błaszczak, a w Rogowie nasz powiat reprezentowali wicestarosta Piotr Czarnecki, wiceprzewodniczący rady powiatu Ziemowit Kłosowski oraz radna rady powiatu Barbara Nowakowska.

Wśród zaproszonych gości w Rogowie obecni byli m.in.: wicewojewoda kujawsko- pomorski Józef Ramlau, przedstawiciel wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej - Marzena Łukowska, radny rady sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Paweł Zgórzyński, przedstawiciel posła na sejm RP Mariusza Kałużnego- Krzysztof Jastrzębski, przewodniczący rady gminy Rogowo Marek Długokęcki oraz radni rady gminy, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie Andrzej Szalkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie Sławomir Pawłowski, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Rogowo, rodziny osób pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz mieszkańcy gminy Rogowo.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Fot. Zespół Szkół w Skrwilnie oraz Gmina Rogowo