W dniu 20.08.2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu „Senior+” w Rypinie. Jest to kolejna prospołeczna inwestycja, która została zrealizowana przez powiat rypiński.

Od teraz 39 seniorów z naszego powiatu, będzie mogło wziąć udział w zajęciach, które pomogą im radzić sobie z problemami dnia codziennego. Czekają na nich zajęcia z muzykoterapii, plastyczne, czy poprawiające zdolności manualne. W Dziennym Domu Pobytu znajduje się sala rehabilitacyjna, czytelnia oraz dwa pokoje użytkowe. Wszystko zostało przystosowane również dla osób niepełnosprawnych.

Uroczyste otwarcie wzbogaciły występy artystyczne klubów seniora: Wrzosy, Srebrny Włos oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W trakcie otwarcia, kierownik Dziennego Domu Pobytu Magdalena Lewandowska-Kieruj wręczyła pamiątkowe serca dla osób, które swoją działalnością przyczyniły się do otwarcia nowej placówki. Statuetki otrzymali: dla minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, statuetkę odebrała radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Małgorzata Taranowicz, europoseł Kosma Złotowski, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wicewojewoda Józef Ramlau, starosta rypiński Jarosław Sochacki, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Katarzyna Bilicka oraz wykonawca inwestycji Wojciech Szwech.

Poświęcenia placówki dokonał ks. kan. Jacek Lubiński – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Obiekt ten, znajduje się przy ul. Mławskiej 54 w Rypinie i wejdzie w skład planowanego Powiatowego Centrum Edukacyjno-Społecznego. Prócz Domu dla Seniorów, w Centrum znajdą się również inne inwestycje realizowane przez powiat rypiński: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Dom Dziecka z ponad 60-letnią tradycją, nowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Typu Specjalistyczno-Terapeutycznego, nowa szkoła specjalna i muzyczna dla Zespołu Szkół nr 5 oraz dwa parki, które poddane zostaną rewitalizacji.

Na budowę, wyposażenie, zakup samochodu i funkcjonowanie pozyskano ponad 1,7 mln złotych ze środków unijnych, a także 350 tys. z rządowego programu #SeniorPlus. Udział powiatu rypińskiego w realizacji tej inwestycji to ponad 400 tys. złotych.

W otwarciu Dziennego Domu Pobytu udział wzięli zaproszeni goście: europoseł Kosma Złotowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Małgorzata Taranowicz, wicestarosta golubsko-dobrzyński Danuta Malecka, członkowie Zarządu Powiatu w Rypinie oraz radni Rady Powiatu na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Cegłowskim, burmistrz Rypina Paweł Grzybowski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Rypin Sławomirem Malinowskim, przedstawiciele wójtów oraz gmin z naszego powiatu, kierownicy i dyrektorzy powiatowych jednostek.

Z racji swojej nieobecności, listy na otwarcie skierowali: w imieniu prezydenta RP minister Bogna Janke, premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz poseł Joanna Borowiak. Nieobecną minister Annę Gembicką reprezentowała Marzena Łukowska.

Wszystkim Seniorom życzymy samych przyjemnych chwil spędzonych w nowym Dziennym Domu Pobytu „Senior+” w Rypinie.