W dniu 6 marca 2020r. do Nocnej i Świątecznej Ambulatoryjnej Opieki Lekarskiej przy SP ZOZ w Rypinie zgłosiła się kobieta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Informacja została niezwłocznie przekazana do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rypinie.
W związku z przekazaną informacją zostało rozpoczęte dochodzenie epidemiologiczne. Po przeprowadzonej analizie przypadku osoba podejrzana o zakażenie została przetransportowana do szpitala zakaźnego. Natychmiast powołano sztab kryzysowy i powiadomiono odpowiednie służby: Komendę Powiatową Policji, SPZOZ, Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Służby powiatu rypińskiego stanęły na wysokości zadania i niezwłocznie podjęły właściwe działania.
PPIS w Rypinie ustalił liczbę osób, które miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie wirusem i zgodnie z algorytmem kwalifikacji, wszystkie te osoby zostały poddane kwarantannie domowej, 1 osobę objęto nadzorem epidemiologicznym. Od osoby podejrzanej o zakażenie zostały pobrane próbki do badań na obecność wirusa.
W dniu dzisiejszym z laboratorium otrzymaliśmy wynik negatywny. W związku z tym, na dziś na terenie powiatu rypińskiego nie mamy przypadku zakażenia koronawirusem.
Nie ma także żadnych kolejnych sygnałów dotyczących wystąpienia koronawirusa na terenie powiatu rypińskiego.

 

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apeluję do mieszkańców powiatu o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stosowania się do wytycznych służb sanitarnych i zasad higieny.
Jeśli ktoś z Państwa w ciągu ostatnich 14 dni był w miejscu transmisji koronawirusa i zaobserwował takie objawy jak wysoka temperatura, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powinien powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. Dołączam się do apelu służb sanitarnych, by nie zgłaszać się do poradni POZ, SOR oraz do Nocnej i Świątecznej Ambulatoryjnej Opieki Lekarskiej lecz w pierwszej kolejności zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rypinie tel.501 170 672 czynny całą dobę.

Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i profesjonalizm w działaniach.
O sytuacji będziemy powiadamiać na bieżąco.