facebook
zadaj pytanie Staroście

Sport jest nieodzownym elementem życia wielu mieszkańców powiatu rypińskiego. Poprzez aktywność zarówno w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników, jak również o rekreacyjnym charakterze, społeczność powiatu rypińskiego dąży do rozwijania swoich pasji sportowych. 

- INFRASTRUKTURA SPORTOWA        

Podstawowym czynnikiem wpływającym na rozwój sportu i możliwości jego uprawiania jest infrastruktura sportowa. Powiat Rypiński jest miejscem gdzie uprawianie sportu zarówno przez mieszkańców jak i osoby przyjezdne, jest możliwe dzięki istniejącej nowoczesnej infrastrukturze sportowej. Od wielu lat centrum kultury fizycznej oraz rekreacji i wypoczynku jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rypinie. W skład obiektu wchodzą: stadion im. Stanisławy Walasiewicz z płytą boiska do piłki nożnej, bieżnią i trybunami dla kibiców o pojemności 1500 miejsc, dwie płyty trawiaste do piłki nożnej, cztery ziemne korty tenisowe, boiska do plażowej piłki siatkowej i nożnej oraz strzelnica sportowa. Dla najmłodszych ośrodek oferuje plac zabaw. Całość kompleksu uzupełniają ścieżki biegowe i spacerowe wśród malowniczo zagospodarowanych skwerków zieleni i pobliskiego parku, siłownia na powietrzu oraz muszla koncertowa i hotel z barem. Najnowocześniejszym obiektem sportowo-rekreacyjnym w Powiecie Rypińskim jest Rypińskie Centrum Sportu. Obiekt oddany do użytku w listopadzie 2011 roku zajmuje powierzchnię 6400 m2. W jego skład wchodzi basen sportowy (wymiary 25x12,5 m, 6 torów) wraz z trybunami na 168 osób, basen rekreacyjny (157,6 m2) wraz ze zjeżdżalnią (o długości 106 m), rwącą rzeką, fontanną z grzybkiem wodnym, grotą sztucznej fali, gejzerem powietrznym, leżanką i ławeczką z hydromasażem oraz jacuzzi. Całość wodnych atrakcji uzupełnia brodzik ze zjeżdżalnią dla dzieci. W skład obiektu wchodzi hala widowiskowo-sportowa o wymiarach boiska 44x22 (nawierzchnia panel parkietowy) wraz z widownią o pojemności 460 miejsc. Ponadto obiekt oferuje siłownię, salę fitness, kręgielnię, salę konferencyjną oraz strefę odnowy biologicznej wyposażoną w nowoczesne sauny (parowe, sucha) i solarium. 

 
Strefa basenowa                                                                             Hala widowiskowo - sporotowa

  

Kręgielnia                                                                                             Strefa saun

W skład nowoczesnej infrastruktury sportowej na terenie miasta wchodzą dwa kompleksy sportowe „Orlik” (boiska ze sztuczną nawierzchnią trawiastą oraz boiska poliuretanowe) przy szkołach podstawowych nr 1 i 3 oraz skatepark i nowoczesne boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej (44x22 m) przy Zespole Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego. Rozwiniętą infrastrukturą sportową dysponują również poszczególne gminy powiatu rypińskiego. Każda gmina posiada kompleks sportowy „Orlik”, w którego skład wchodzi boisko ze sztuczną trawą oraz boisko poliuretanowe. Nowoczesne kompleksy sportowe znajdują się na terenie: Kowalk – gm. Rypin, Ostrowitego – gm. Brzuze, Sosnowa – gm. Rogowo, Skrwilna – gm. Skrwilno oraz Wąpielska – gm. Wąpielsk. Zdecydowana większość gmin posiada również hale sportowe. Znajdują się one w miejscowościach: Kowalki, Borzymin, Sadłowo i Starorypin (gm. Rypin) oraz Ostrowite (gm. Brzuze) i Rogowo (gm. Rogowo). Najnowocześniejszymi halami sportowo-widowiskowymi są nowo wybudowane obiekty w Radzikach Dużych (gm. Wąpielsk) oraz w Skrwilnie.  Na terenie gminy Rogowo znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy z torem do jazdy na rolkach i bieżnią biegową (Rogowo)  oraz kompleks boisk trawiastych i hala sportowa przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu. Gmina Brzuze dysponuje boiskami do piłki siatkowej plażowej nad brzegiem pobliskiego jeziora.

  

  Kort tenisowy w Rogowie                                                        Stadion im. Stanisławy Walasiewicz w Rypinie

- ORGANIZACJA SPORTU I UPRAWIANE DYSCYPLINY            

Aktywność sportowa na terenie powiatu rypińskiego zorganizowana jest przede wszystkim w klubach sportowych, gdzie prowadzone jest zarówno regularne szkolenie w poszczególnych dyscyplinach jak również zajęcia sportowo-rekreacyjne. W oparciu o istniejącą infrastrukturę sportową w naszym powiecie uprawiane są następujące dyscypliny sportowe:
 Dyscypliny zespołowe: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej na trawie, unihokej.
Dyscypliny indywidualne: lekkoatletyka – przede wszystkim konkurencje biegowe, tenis ziemny, tenis stołowy, sporty walki (karate, tang soo do), pływanie, brydż sportowy, gimnastyka, kulturystyka, bilard, bowling, nordic walking, sporty rowerowe, taniec.

- IMPREZY SPORTOWE    

Na terenie powiatu rypińskiego od wielu lat odbywają się imprezy sportowe, które na trwałe wpisały się do kalendarza corocznych zawodów sportowych. Do największych z nich należą:
- Bieg Niepodległości w Skrwilnie
Ogólnopolskie zawody na terenie gminy Skrwilno popularyzujące biegi i aktywność ruchową. Skrwileński Bieg Niepodległości ma swoją długoletnią tradycję – zorganizowano XIX edycji. Na starcie 10 000 m trasy biegowej przebiegającej terenami gminy stają biegacze z całej Polski. Biegowi głównemu towarzyszy wiele imprez okolicznościowych związanych z aktywnością ruchową m. in. biegi dla dzieci na dystansach od 300 do 2500 m, bieg służb mundurowych, wyścig krasnali. 
- Rypiński Bieg po Zdrowie
Bieg przebiega doliną rzeki Rypienicy na trasie Rypin-Kowalki-Sikory-Rypin. Kilkuset biegaczy z całej Polski rywalizuje na dystansie 10 000 m z podziałem na kategorie wiekowe. Impreza zaliczana jest do Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Regaty Tour de Windsurfing
Regaty odbywające się na jeziorze urszulewskim są jedną z najmłodszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych imprez sportowych w roku. Na początku września w Urszulewie startują najlepsi polscy i zagraniczni winsurferzy rywalizujący w klasach raceboard i techno 293. Zawodnicy rywalizują o Puchar Skrwilna w ramach cyklu zawodów Kujawsko-Pomorskie Cup.
- Rajd Warszawski
Jedną z ciekawostek sportowych a zarazem imprezą najwyższej rangi był przebiegający terenami powiatu rypińskiego rajd warszawski będący eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W roku 2010 przez tereny naszego powiatu przebiegał 36 Rajd Warszawski (impreza organizowana od 1962 roku). Najlepsi rajdowi kierowcy w klasach S2000, R, N3, N4, HR12, HR13 i Open rywalizowali na dwóch odcinkach specjalnych na terenie Gminy Rogowo (OS 6/9 Rogowo o długości 14,64 km) oraz na terenie Gminy Skrwilno (OS 7/10 Dziki Bór o długości 14,69 km).

 
Rypiński Bieg po Zdrowie                                                                                   Mistrzostwa Powiatu w lekkoatletyce