facebook
zadaj pytanie Staroście

Turyści mogą zwiedzić Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, które zgromadziło wiele ciekawych eksponatów archeologicznych, książek, fotografii, jak również przedmiotów codziennego użytku. Ponad to Muzemu organizuje szereg przedsięwzięć kulturalnych tkaich jak: pokazy multimedialne, lekcje muzealne, referaty i odczyty, oraz dwie duże imprezy plenerowe – Jarmark Rypiński i Festyn Rycerski na Zamku w Radzikach. 

 

Interesująco przedstawia się również galeria Elżbiety i Bartosza Bednarskich znanych w kraju i za granicą witrażystów. Niepowtarzalną atrakcją Rypina jest witraż sakralny autorstwa Państwa Bednarskich, który przedstawia Ostatnią Wieczerzę o powierzchni 212 m2. Dzieło znajdujące się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. to jeden z największych witraży w Europie.

  

                                      Witraż sakralny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rypinie


Na terenie powiatu znajduje się wiele interesujących zabytków architektury sakralnej, a także kościoły m.in. w Rypinie, Skrwilnie, Rogowie, Radzikach Dużych, Sadłowie i Żałem. Uwagę turystów przyciągają ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego wzniesionego w latach 1405-1466 w Radzikach Dużych. Do godnych polecenia ciekawostek turystycznych zaliczyć można również:  grobowiec wnuczki Józefa Wybickiego w Skrwilnie, kapliczkę pw. św Barbary w Rypinie oraz zespół pałacowo-parkowy w Ugoszczu.

  

Kościół  p.w. św. Anny i Michała Archanioła w Skrwilnie          Zespół pałacowo - dworski w Radzikach Dużych 

  

Ruiny zamku w Radzikach Dużych                                                  Sanktuarium św. Rodziny w Studziance