W dniu 11.05.2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Typu Specjalistyczno-Terapeutycznego w Rypinie, która znajduje się przy ul. Mławskiej 54.

Obiekt o 800 metrach kwadratowych przystosowany jest dla 14 młodych podopiecznych. Każdy z nich, będzie mógł rozwijać swoje pasje i umiejętności np. w sali doświadczania świata, czy poprzez terapię behawioralno-poznawczą. Podopieczni będą brać udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, które poprowadzone zostaną pod okiem specjalistów. Wychowankowie mogą też korzystać z wielofunkcyjnego boiska, który znajduje się na terenie obiektu.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zaszczycił nas swoją obecnością. Wśród gości znaleźli się także: minister Anna Gembicka, poseł Joanna Borowiak, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, radny Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Paweł Zgórzyński, burmistrz miasta Rypin Paweł Grzybowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej kujawsko-pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Paweł Klamka, dyrektor oddziału kujawsko-pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Aleksandra Gierej. Na uroczystość przybyli także członkowie Rady Powiatu, delegacje z władz miasta Rypin, jak i jednostek organizacyjnych powiatu. Nie mogło zabraknąć także przyjaciół Domu Dziecka, których reprezentował Michał Wiśniewski.

Z racji swojej nieobecności, swoje listy skierowali: premier Mateusz Morawiecki, minister Marlena Maląg oraz minister Marcin Romanowski.

Wartość całego projektu to koszt ponad 4,6 mln złotych, a otrzymane wsparcie ze środków unijnych to ponad 3,4 mln złotych.

Zakończenie tej inwestycji, to kolejny krok w celu utworzenia Powiatowego Centrum Edukacyjno-Społecznego, w skład którego wejdą: Dom Dziecka, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, Dzienny Dom Pobytu „Senior+”, siedziba dla Zespołu Szkół nr 5, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz parki, które poddane zostaną rewitalizacji.