W dniu 20.04.2021 r. odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zagrożeniem ptasią grypą w powiecie rypińskim

Rozprzestrzeniająca się ptasia grypa na terenach powiatu żuromińskiego i mławskiego stwarza zagrożenie, że choroba może zostać wykryta również w powiecie rypińskim. W związku z tym zwołano spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia była aktualna ocena sytuacji w zakresie zagrożenia wirusem ptasiej grypy. Powiatowy lekarz weterynarii Jacek Pilarski omówił skalę problemu oraz sytuację powiatów sąsiednich.

Naszym regionalnym ryzykiem jest sąsiedztwo z Żurominem, ponieważ wykryto tam ponad 40 ognisk ptasiej grypy. Ognisko to jest jedna z ferm, a w niej ponad 415 tys. sztuk drobiu mięsnego. Na terenie powiatu rypińskiego mamy 11 ferm drobiu, z czego 1 zawieszona, 3 nieobsadzone w, których jest ok. 130 tys. sztuk drobiu – o czym poinformował powiatowy lekarz weterynarii.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody kujawsko-pomorskiego obszar w promieniu 10 km wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków uznaje się za obszar zagrożony. Dlatego w powiecie rypińskim najbardziej narażona jest Gmina Skrwilno oraz jej miejscowości; Czarnia Mała, Czarnia Duża, Zambrzyca, Otocznia, Baba, Klepczarnia, Ruda, Mościska, Rak, Skrwilno, Szucie, Budziska, Przywitowo, Kotowy, Zofiewo, Okalewo, Szustek, Szczawno, Toki, Niemcowizna.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się m.in:

  • utrzymanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, kurniku lub innych zamkniętych obiektach,
  • niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu,
  • stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące.

Apelujemy do mieszkańców: Uważajcie na siebie i na swoich bliskich!