W dniu 10.04.2021 r. minęło dokładnie 11 lat, od katastrofy rządowego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. W uroczystości związane z tym wydarzeniem włączyli się także rypińscy samorządowcy.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Polska dyplomacja leciała do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar znaleźli się Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację, załoga samolotu.

W ramach uczczenia pamięci o wszystkich zmarłych w wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu starosta rypiński Jarosław Sochacki, sekretarz miasta Rypin Sławomir Kryszczuk, wiceprzewodnicząca rady miasta Rypin Barbara Górecka, radny rady miasta Rypin Henryk Żywocki oraz dyrektor ZSP nr 2 Małgorzata Kuźmińska uczestniczyli we mszy świętej w kościele Świętej Trójcy w Rypinie. Następnie przedstawiciele rypińskich samorządów złożyli kwiaty pod kamieniem upamiętniającym te tragiczne wydarzenie.