8 września odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Infułata Marka Smogorzewskiego - Proboszcza Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie oraz Księdza Kanonika Andrzeja Krasińskiego - Proboszcza Parafii św. Trójcy w Rypinie. Tegoroczne dożynki objęły patronatem wyjątkowe osoby: Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka.

W pierwszej kolejności Gospodarze dożynek: Starosta Rypiński Jarosław Sochacki oraz Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski powitali zgromadzonych gości oraz skierowali podziękowania do rolników za tegoroczne plony i ciężką, codzienną pracę.
Przed Eucharystią wręczono odznaki honorowe „zasłużony dla rolnictwa” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaki uroczyście wręczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Następnie uhonorowano rolników z terenu Powiatu Rypińskiego za wysoką jakość produkcji rolnej.
Podczas Eucharystii licznie zgromadziły się poczty sztandarowe jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Rypińskiego oraz innych współpracujących jednostek organizacyjnych.
W czasie uroczystości przemówienia wygłosili: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka, posłowie: Joanna Borowiak, Anna Sobecka oraz Zbigniew Sosnowski, a także Minister Marzenna Drab, która odczytała okolicznościowy list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.